Duża część tajemnic otaczających grzyby wynika z ich związku z zatruciami i przypadkowymi zgonami. Zacytowano kiedyś słynnego francuskiego filozofa Voltaire'a, który powiedział: „Potrawa z grzybów zmieniła losy Europy.” Miał na myśli wojnę o sukcesję austriacką, która nastąpiła po śmierci cesarza Karola VI. Przedwczesna śmierć króla mogła być skutkiem zjedzenia  „czapki śmierci”, czyli kapelusza grzyba z gatunku trujących. Z drugiej strony, grzyby są również chwalone za swoje właściwości lecznicze, dzięki dużej dawce białka, potasu i polisacharydów, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.


Przez wieki stosunkowo mało było wiadomo o grzybach i przez długi czas ludzie z niewiedzy i chęci spróbowania niemalże każdej odmiany, często umierali. Wszystko się zmieniło, gdy Francuzi wprowadzili grzyby do swojej wykwintnej kuchni. Nie minęło dużo czasu, zanim reszta świata zaczęła przyrządzać grzyby. Pod koniec XIX wieku Amerykanie gotowali grzyby we własnych kuchniach. Wcześniej grzyby były zarezerwowane głównie do użytku dla klasy wyższej. Zainspirowani przez Francuzów Amerykanie przenieśli grzyby na zupełnie nowy poziom spożycia. W całym kraju zaczęły pojawiać się kluby zajmujące się zbieraniem, identyfikacją i gotowaniem różnych odmian grzybów. Nawet dziś grzyby zbierane lokalnie są na wagę złota, wystarczy odwiedzić pobliski las w sezonie, a zbieracze pojawiają się szybciej niż grzyby po deszczu. 

Niektóre z najwcześniejszych  przepisów na grzyby dotyczyły grzybów pieczonych na grzance w sosie śmietanowym. Obecnie przystawek jak i dań z grzybowym królem w roli głównej nie brakuje. Każdy miłośnik grzybów bez najmniejszego problemu może znaleźć coś idealnego dla siebie, osobiście także mam sprawdzony przepis, który powraca na nasz stół niczym bumerang! 

Ten makaron śmietanowo-grzybowy z klopsikami jest kremowy, delikatnie czosnkowy i gotowy w zaledwie 30 minut . Tak szybkie i łatwe do zrobienia, jest idealne na pracowite dni, wystarczy kilka prostych składników, aby zjeść pyszny obiad z makaronem, który pokocha cała rodzina.



Klopsiki w sosie grzybowym z makaronem

Nie wiem, czy jest coś bardziej pocieszającego niż kremowy obiad z makaronem. Dodaj grzyby, dużą porcję śmietany, trochę ziół, przypraw i masz naprawdę smaczny obiad.

Uwielbiamy grzyby w każdej postaci. Czy to zupa jako pierwsze danie na obiad, sos grzybowy jako dodatek na obiad czy jajecznica z grzybami na niedzielną kolację, nie mam ich dość!

Klopsiki duszone w idealnie usmażonych grzybach z dodatkiem czosnku z nutą ziół w kremowym, śmietanowym sosie to mój raj. To przytulne, pocieszające danie, które jest tak łatwe do przygotowania i gotowe w zaledwie 30 minut! 

Dlaczego ten przepis dobry?

  • Jest bardzo łatwy w przygotowaniu, wystarczy kilka składników!
  • Ten kremowy sos grzybowy jest pełen smaku!
  • Gotowe w 30 minut, idealne na szybką kolację w ciągu tygodnia.
  • Wspaniały rodzinny obiad.
  • To naprawdę smaczne, to znaczy cały ten smak grzybowy?! Yass!


Potrzebne składniki

  • Grzyby - używam kurek, ale sos można użyć każdego rodzaju grzybów
  • Czosnek - dwa ząbki czosnku 
  • Makaron -  robię to z spaghetti, ale tutaj sprawdzi się prawie każdy makaron. Rigatoni, penne, fusilli lub linguine.
  • Zioła -  do tego idealnie nadają się koperek i pietruszka, do tego dania zawsze używam świeżych ziół .
  • Śmietana - zazwyczaj dodaję śmietanę 18%, ale 12% także się nada lecz sos będzie nieco rzadszy.
  • Masło -  grzyby i masło idą w parze, więc grzybki podsmażam na solonym maśle.
  • Mleko -  najlepiej tłuste, powoli odparowując idealnie zagęszcza sos.
  • Cebulka - osobiście zawsze daje białą, drobno posiekaną w kostkę, szalotka również się nada. 
  • Przyprawy - sól, pieprz, szczypta kurkumy do koloru 
  • Mięso mielone - mięso doprawiamy wedle uznania, osobiście daje tylko sól, pieprz, przyprawę do wieprzowiny, czosnek granulowany, susz z pietruszki, jajko i odrobinę bułki tartej. 

Jak zrobić sos śmietanowo grzybowy?

  1. Podgotuj kurki, aż będą miękkie, nie potrwa to długo, 5 minut powinno wystarczyć. Odcedzić i osuszyć. 
  2. Grzyby następnie podsmażam na maśle, zwykle robię to w dwóch partiach. Gdy wszystkie grzyby znajdą się na patelni, dodaj cebulę i czosnek.
  3. Wlej całą śmietanę, a następnie dodaj odrobinę mleka i dobrze wymieszaj. 
  4. Sos powinien być ładny i kremowy, dodaję kilka łyżek wody z gotującego się makaronu, aby sos był przyjemny i jedwabisty.
  5. Do gotującego się sosu dodać nieduże klopsiki, doprawione wedle uznania. 
  6. Dodaj ugotowany makaron do sosu grzybowego i dobrze wymieszaj.
  7. Na koniec dodaj  posiekaną natkę pietruszki i koperek, oraz przyprawy wedle smaku, delikatnie wymieszaj i od razu podawaj.

Jak długo można przechowywać w lodówce? Najlepiej jest to jeść od razu, jednak jeśli masz jakieś resztki, możesz je przechowywać w lodówce przez jeden dzień. Podgrzej makaron na patelni, aż będzie gorący. Może być konieczne dodanie większej ilości śmietany, aby poluzować sos.

1 komentarz:

  1. Trafiłam na Pani bloga szukając ciekawego dodatku do klopsików i nigdy nie jadłam ich z grzybami, spróbowałam Pani przepis i moja rodzina była zachwycona :) Chcą więcej - dziękuję za inspiracje

    OdpowiedzUsuń


Strona www.blogolady.pl korzysta z narzędzi analitycznych - zbieranie danych jest anonimowe.